21 July 2019
Myśli biblijne


II Niedziela Wielkanocna Rok C PDF Print E-mail
Written by ks. Jakub   

AUTOR: ks. dr Marek Jawor - biblista

 

II Niedziela Wielkanocna Rok C ? J 20,19-31 ? 07.04.2013

 

Ogromną wagę przywiązuje św. Jan do właściwego ujęcia czasu, w jakim dokonuje się wydarzenie z dzisiejszej perykopy (J 20,19a). Precyzuje nie tylko dzień tygodnia, ale również porę dnia, w której ono ma miejsce. Uściślenie momentu wydarzenia, jakie odnajdujemy w J 20,19a uzmysławia, jak wielkie znaczenie posiada czas w opisie objawień zmartwychwstałego Jezusa nazywanych chrystofaniami.

Read more...
 
VI Niedziela Wielki Post rok C PDF Print E-mail
Written by ks. Jakub   

AUTOR: ks. dr Marek Jawor - biblista

 

VI Niedziela Wielki Post Palmowa Rok C ? Łk 22,14-23,56 ? 24.03.2013

 

Opis ostatnich wydarzeń z życia Jezusa Chrystusa św. Łukasz rozpoczyna sformułowaniem ?gdy nadeszła pora?, za którym stoi greckiekai hote egeneto he hora. Składa się ono z dwóch połączonych ze sobą części: wyrażenia ?gdy nadeszła? (kai hote egeneto) i rzeczownika ?pora?, które jest nieszczęśliwym tłumaczeniem greckiego hora oznaczającego po prostu ?godzina?.

Read more...
 
V Niedziela Wielki Post Rok C PDF Print E-mail
Written by ks. Jakub   

AUTOR: ks. dr Marek Jawor - biblista

 

V Niedziela Wielki Post Rok C ? J 8,1-11 ? 17.03.2013

 

Lubimy powracać do miejsc, które nas fascynują i wpływają na polepszenie naszego samopoczucia. Szczególnie przyroda, a może zwłaszcza mistycyzm gór przyciąga nas i koi. Misterium Bożego górskiego stworzenia wzbudza w człowieku tęsknotę za i przybliża do niepojętej tajemnicy  Jezus też lubił przebywać na łonie przyrody i korzystać z radości, jakie daje obcowanie z nią.

Read more...
 
IV Niedziela Wielki Post Rok C PDF Print E-mail
Written by ks. Jakub   

AUTOR: ks. dr Marek Jawor - biblista

 

IV Niedziela Wielki Post Rok C ? Łk 15,1-3.11-32 ? 10.03.2013


 

Istnienie ludzi uważanych przez społeczeństwo za wyjątkowych grzeszników jest nieustannie obecne w dziejach świata. Dla Żydów byli nimi szczególnie ci, którzy kolaborowali z rzymskim okupantem lub nie spełniali szczegółowych wymagań religii judaistycznej. Jak to często bywa Jezus wywraca tę optykę postrzegania rzeczywistości nie tylko narodowi wybranemu, ale i współczesnym faryzeuszom.

Read more...
 
III Niedziela Wielki Post Rok C PDF Print E-mail
Written by ks. Jakub   

AUTOR: ks. dr Marek Jawor - biblista

 

III Niedziela Wielki Post Rok C ? Łk 13,1-9 ? 03.03.2013

 

Nie tylko współczesne czasy fascynują się przemocą i brutalnością. Wcale nie inaczej było dwa tysiące lat temu. Idealizowanie minionej historii jest jedną z najbardziej naiwnych i niebezpiecznych form ludzkiego myślenia. Zbrodnicza natura człowieka ciągnie się od czasów Abla i Kaina (por. Rdz 4,1-16) i dała znać o sobie również w czasach Jezusa.

Read more...
 
« StartPrev11121314NextEnd »

Page 13 of 14
foto087.jpg
Aktualnie On-line
We have 198 guests online