17 czerwca 2019
Światowe Dni Młodzieży 2016 PDF Drukuj Email
Wpisany przez ks. Jakub   
czwartek, 22 maja 2014 07:27

Dwa szczególne symbole Światowych Dni Młodzieży, podarowane przez papieża Jana Pawła II - Krzyż  oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani dotarły w niedzielę  i do naszej Parafii. Młodzież wniosła je uroczyście do kościoła na Mszy Świętej o g.11.00. Przyjmijmy je z wiarą  w oczekiwaniu na  Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r. Trwajmy przy nich na modlitwie o jak najlepsze przygotowanie i owoce tych dni.


Zawiązała się wspólnota młodzieży, która chce przez formację przygotować się na ŚDM i pomóc w ich przeprowadzeniu.
Spotykamy się w soboty o g.19.00 w Domu Parafialnym.
Serdecznie zapraszamy :)

 

 

Informacja o symbolach ŚDM

25 marca 1983 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w Bazylice św. Piotra dokonał otwarcia Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Po otwarciu Drzwi Świętych, Papież przekroczył ich próg jako pierwszy pielgrzym. Tuż za Ojcem Świętym przez Drzwi Święte przeszła młodzież z dużym, prostym, drewnianym Krzyżem, który został ustawiony obok konfesji Świętego Piotra. Przebywał tam, aż do zakończenia Roku Świętego. Stał się szczególnym symbolem Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. W Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia 1984 roku, Ojciec Święty po zamknięciu Drzwi Świętych, przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży i powiedział: „Umiłowani młodzi, u kresu Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa. Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”.

To właśnie wtedy - w roku 1984 rozpoczęła się w Kościele wspaniała tradycja Światowego Dnia Młodzieży, który wyznacza ważne etapy w życiu Kościoła, bo jak przypomina Jan Paweł II: „Kościół ma wiele do powiedzenia młodym, młodzi zaś Kościołowi” (Christifideles laici, nr 46). „Od tamtego czasu, gdy podjęły go wasze ofiarne ramiona i serca, odbywa on długą i nieprzerwaną pielgrzymkę przez kontynenty, ukazując, że krzyż idzie z młodymi, a młodzi idą z krzyżem” (Jan Paweł II).

Przy tym Krzyżu modliła się młodzież z Ojcem Świętym – najpierw Janem Pawłem II, potem Benedyktem XVI, a obecnie Franciszkiem - podczas wielkich spotkań w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, w Manili, w Paryżu, Rzymie (w ramach Jubileuszu Roku 2000), w Toronto, w Kolonii, w Sydney, w Madrycie i w Rio de Janeiro. Modliły się przy nim już miliony młodych ludzi, dotykały go miliony młodych rąk, dla wielu młodych stał się on siłą, nadzieją i inspiracją.

Obok tego wyjątkowego Krzyża, od Niedzieli Palmowej 2003 roku, na życzenie Ojca Świętego Jana Pawła II, pielgrzymuje również Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Ofiarując tę Ikonę młodzieży świata, Jan Paweł II powiedział: „Odtąd będzie ona wraz z krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu”. Mówił także: „wiedzcie, że w trudnych chwilach, których nie brakuje w życiu każdego człowieka, nie jesteście sami: tak jak Janowi u stóp Krzyża, tak i wam Jezus daje swoją Matkę, aby pocieszała was swoją czułością”.

Maryja jest dla nas „Panną Wierną”, mężnie stojącą przy Chrystusie, wzorem przyjmowania słowa Bożego i odpowiadania na nie całym sercem - wzorem wiary i zawierzenia Chrystusowi. Jan Paweł II powiedział do młodzieży: „właśnie was Chrystus wyraźnie prosi, byście „wzięli Maryję do siebie” (…) Zawierzcie się Jej z pełną ufnością! (...) W szkole Maryi odkryjecie konkretne zadania, których Chrystus od was oczekuje, nauczycie się stawiać Go na pierwszym miejscu w waszym życiu, ukierunkowywać na Niego myśli i działania. (…) Maryja jest wam dana, by pomóc wam wejść w bardziej szczery i osobisty kontakt z Jezusem”.

 

 

Spotkaniom w ramach Światowych Dni Młodzieży zawsze towarzyszą te dwa szczególne symbole podarowane przez papieża Jana Pawła II - Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Znaki te nie tylko są z młodymi podczas kolejnych wielkich spotkań Światowych Dni Młodzieży, ale nieustannie pielgrzymują po świecie z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. Są jak powiedział błogosławiony Jan Paweł II “niczym pochodnia podawana z rąk do rąk” i “jak świetlany znak ufności młodych pokoleń trzeciego tysiąclecia”. Znaki te nieustannie przemierzają drogi świata, bowiem Światowe Dni Mło­dzieży „są tylko zwieńczeniem długiej drogi, na któ­rej ludzie spotykają się ze sobą i razem idą na spotka­nie z Chrystusem” – jak przypomina papież Benedykt XVI. Dzisiaj dotarły i do naszej Parafii, przyjmijmy je z wiarą  i w oczekiwaniu na  Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w 2016r. trwajmy przy nich na modlitwie o jak najlepsze przygotowanie i owoce tych dni.

 

 
foto061.jpg
Liturgia

Niedziela i święta:
6:45, 8:00, 9:30,
11:00, 12:30, 17:30

Dni powszednie:
7:00, 18:00

Liturgia Słowa na dziś

Intencje mszalne

Ostatni miesiąc Czerwiec 2019 Następny miesiąc
P W Ś C P S N
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30
Kalendarium
Brak wydarzeń
Aktualnie On-line
Naszą witrynę przegląda teraz 163 gości