Wszystkich Świętych

W piątek, 1 listopada, przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. W naszym kościele Msze święte w tym dniu będą odprawione w porządku niedzielnym, z wyjątkiem Mszy wieczornej, ponieważ o godz. 14.00 z kościoła wyruszy procesja na cmentarz, w czasie której modlimy się za zmarłych, a ok. godz. 14.45 - jeśli warunki pogodowe pozwolą - na cmentarzu zostanie odprawiona Msza święta (w przeciwnym razie miejscem celebracji będzie kościół). Nie będzie Mszy świętej o godz. 17.30. W sobotę, 2 listopada, obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze święte o godz. 7.00, 9.00 (po tej Mszy św. procesja wokół kościoła z modlitwą za zmarłych) i 18.00.
Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny, bo wspominamy w tym dniu tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Nie są to tylko oficjalnie uznani przez Kościół za świętych, czyli beatyfikowani i kanonizowani, ale wszyscy ci wierni zmarli, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Natomiast 2 listopada w liturgii przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu i oczyszczają się, by móc wejść do nieba.
Zmarłych możemy wspomóc naszą modlitwą i ofiarowaniem odpustów. W dniach 1 i 2 listopada można uzyskać odpust zupełny za zmarłych za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy a w dniach 1-8 listopada za nawiedzenie cmentarza. W obu przypadkach należy spełnić pozostałe warunki uzyskania każdego odpustu. Są nimi: stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencjach papieża oraz oderwanie od jakiegokolwiek grzechu nawet lekkiego. Odpust można uzyskać raz w ciągu dnia i ofiarować go za jednego zmarłego.

Zachęcamy także do modlitwy Litanią do Wszystkich Świętych.


Miesiąc Październik

Przez cały październik zapraszamy na nabożeństwo różańcowe w tygodniu o g. 17.30, a w niedziele o g. 17.00 (tylko w pierwszą niedzielę wyjątkowo nabożeństwo różańcowe o g. 15.00 połączone z procesją eucharystyczną do pięciu ołtarzy wokół kościoła).

W tym roku przeżywamy 170 rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Dlatego będziemy wołać: "O Maryjo, bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy...", a dzieci będą otrzymywały kolejne obrazki z intencjami modlitwy.

Różaniec jest jedną z tradycyjnych dróg modlitwy chrześcijańskiej stosowanej do kontemplowania oblicza Chrystusa - napisał św. Jan Paweł II w Liście o Różańcu Świętym Rosarium Virginis Mariae. Nazwał tę modlitwę streszczeniem Ewangelii. Rozważając poszczególne z 20 tajemnic w skrócie rozważamy najważniejsze wydarzenia historii zbawienia. W poniedziałki i soboty tradycyjnie odmawiamy tajemnice radosne, we czwartki tajemnice światła, we wtorki i piątki tajemnice bolesne a w środy i niedziele tajemnice chwalebne. Różaniec jest modlitwą prostą a jednocześnie głęboką. Gdy nie możemy być w kościele na tym nabożeństwie, nic nie stoi na przeszkodzie, by odmówić go w rodzinie, z sąsiedem czy indywidualnie. Bł. kard. Stefan Wyszyński tak mówił o różańcu: Krzątanina domowa przy wielu zajęciach, droga do pracy, w pole, do szkoły czy urzędu, cierpliwe chodzenie za pługiem czy broną, wyczekiwanie na przystankach autobusowych, w poczekalniach urzędów, długie godziny w samochodzie, w wagonie kolejowym, bezsenne noce. Wszystko to może być uświęcone, wzbogacone, uprzyjemnione modlitwą różańcową. Należy z nią połączyć w duchu pokuty i wynagrodzenia wiele dobrowolnych umartwień i wyrzeczeń.

Nie pozwólmy, by październik minął bez umocnienia nas w modlitwie różańcowej.

Okres wakacyjny

Rok szkolny zbliża się do końca. Dziękujemy Bogu za kolejny rok edukacji i katechezy w szkole. Grono nauczycielskie i uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II wraz z rodzicami Zapraszamy na Mszę świętą na zakończenie roku szkolnego w piątek, 23 czerwca, o godz. 8.00.
W związku z okresem wakacyjnym od 1 lipca do 31 sierpnia zmianie ulegną godziny odprawiania Mszy świętych w naszym kościele w dni powszednie (w niedziele - bez zmian). W poniedziałek, środę, piątek i sobotę - Msza święta tylko wieczorem o godz. 18.00, we wtorek i czwartek - Msza święta tylko rano o godz. 7.00. Wyjątkiem są pierwsze czwartki, piątki i soboty miesiąca - w te dni Msze święte zarówna rano jak i wieczorem o 7.00 i 18.00. W pierwsze piątki miesiąca spowiedź tak jak w ciągu roku: 6.30-7.00 oraz 16.30-18.00
Zmianie ulegają także godziny pracy kancelarii parafialnej:
Poniedziałek: 19:00-20:00
Środa: 16:00-17:00
Sobota: 8:00-9:00
Wtorek, czwartek, piatek: nieczynne.
Okres wakacji to czas wyjazdów i turystyki. Niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy w Kościele możemy czuć się jak u siebie: może będą inne zwyczaje i szczegóły w liturgii, inny język w przypadku wyjazdów zagranicznych, ale modlitwy, czytania mszalne, święta będą te same w każdym miejscu. Nie rezygnujmy z udziału w niedzielnej Mszy świętej, a może właśnie czas wakacji będzie okazją, by uczestniczyć w Eucharystii częściej w dni powszednie. Nowe miejsca, inne parafie i kościoły mogą sprawić, że nasza relacja z Jezusem także ulegnie odświeżeniu i przrekonamy się, że wakacje z Bogiem to nie jest puste hasło.


Nabożeństwa majowe

Pierwsze nabożeństwo majowe z procesją wokół kościoła odprawimy w naszym kościele 30 kwietnia o godz. 17.40 . Przez cały maj śpiewamy Litanię Loretańską w dni powszednie o 17.40 a w niedziele i święta o godz. 17.00 . Zapraszamy do uczestnictwa w tej pełnej uroku wiosennej modlitwie do Matki Bożej. Szczególnie zapraszamy dzieci, zwłaszcza przygotowujące się do Pierwszej Komunii świętej, młodzież, zwłaszcza kandydatów przygotowujących się do bierzmowania, całe rodziny i wszystkich, którym nie jest obojętna cześć Matki Najświętszej. Wypraszajmy przez wstawiennictwo Panny Maryi błogosławieństwo dla Kościoła świętego, naszej Ojczyzny, parafii i nas samych.
„Majówki”, czyli nabożeństwa poświęcone Matce Bożej odprawiane wieczorami w kościołach, przy kapliczkach i przydrożnych figurach na stałe wpisały się w krajobraz Polski. Jego centralną częścią jest Litania Loretańska. Początków tego nabożeństwa należy szukać w pieśniach sławiących Maryję znanych na Wschodzie już w V w. Na Zachodzie poświęcenie majowego miesiąca Matce Bożej pojawiło się dopiero na przełomie XIII i XIV w., dzięki hiszpańskiemu królowi Alfonsowi X. Zachęcał on, by wieczorami gromadzić się na wspólnej modlitwie przed figurami Bożej Rodzicielki.
Nabożeństwo majowe bardzo szybko stało się popularne w całej chrześcijańskiej Europie. W XVI w. upowszechnieniu nabożeństwa sprzyjał wynalazek druku. Po raz pierwszy maj został nazwany miesiącem Maryi w wydanej w 1549 r. w Niemczech książeczce "Maj duchowy", która była odpowiedzią na reformację. Ojcem nabożeństw majowych jest żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku w Neapolu jezuita, o. Ansolani. Organizował on w kaplicy królewskiej specjalne koncerty pieśni maryjnych, które kończył uroczystym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.
W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów w Tarnopolu. W połowie XIX w. „majówki” odprawiane już były w wielu miastach, m.in. w Warszawie w kościele św. Krzyża, w Krakowie, Płocku, Toruniu, Nowym Sączu, Lwowie i Włocławku.
Litania loretańska, która jest główną częścią nabożeństw majowych, powstała prawdopodobnie już w XII w. we Francji. Zebrane wezwania sławiące Maryję Pannę zatwierdził 11 czerwca 1587 r. papież Sykstus V. Swoją nazwę zawdzięcza włoskiej miejscowości Loreto, gdzie była niezwykle popularna. Wciąż dodawane są nowe wezwania, ostatnie w 2020 r., które muszą być zatwierdzone przez papieża.


Wielkanoc A.D. 2024

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składamy serdeczne życzenia wszystkim parafianom: niech prawdziwie wielkanocna radość będzie Waszym udziałem, niech zwycięski Baranek napełnia Was swoim pokojem i obdarza światłością oświecającą Wasze drogi i pokonujacą wszelkie lęki, niech nadzieja na wieczne przebywanie z Bogiem w niebie wypełnia Wasze serca.
Niech Pan Jezus żyjący na wieki Wam wszystkim błogosławi!

GALERIA ZDJĘĆ

Wielki Tydzień i Triduum Paschalne

Liturgia Wielkiego Tygodnia to najważniejsze celebracje w życiu Kościoła. W tym roku dla naszej wspólnoty będzie to również czas rekolekcji parafialnych prowadzonych przez ks. Pawła Kubaniego. Rozpoczniemy je w Niedzielę Palmową, 24 marca - na każdej Mszy świętej będzie głoszona nauka rekolekcyjna. W Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę Msze święte z nauką będą odprawiane o godz. 7.00, 9.00 i 18.00. Dniem spowiedzi wielkanocnej i zakończeniem rekolekcji będzie Wielka Środa. Do spowiedzi będzie można przystąpić w godz. 8.00-9.00, 10.00-11.00, 16.00-18.00. Ze szczegółowym planem rekolekcji parafialnych i Liturgią Wielkiego Tygodnia można zapoznać się pod tym LINKIEM.
W Wielki Czwartek Mszą Krzyżma Świętego zainaugurowany zostanie Kongres Eucharystyczny Archidiecezji Krakowskiej. Wieczorem w naszej parafii o godz. 18.00 rozpoczniemy Mszą Wieczerzy Pańskiej Triduum Paschalne. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy będzie trwała do godz. 22.00 i zostanie nazajutrz wznowiona o godz. 7.30. W Wielki Piątek o godz. 15.00 odprawimy Godzinę Miłosierdzia a Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Pamiętajmy, że to dzień postu ścisłego.
Adoracja Pana Jezusa w Grobie Pańskim będzie trwała do północy. W Wielką Sobotę adorację w Grobie Pańskim rozpoczniemy o godz. 7.30. Pokarmy święcić będziemy w kościele od godz. 9.30 do 12.00 a na Źrebcach o godz. 11.00. O 15.00 Godzina Miłosierdzia. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00 (przynieśmy świece) a zakończy procesją rezurekcyjną.
W Wielkanoc i Poniedziałek Wielkanocny Msze święte jak w każdą niedzielę. W Wielkim Tygodniu kancelaria parafialna będzie nieczynna. Triduum Paschalne, Triduum Sacrum (z łac. triduum – trzy dni) - jego istotą jest celebracja Misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, uroczystą Eucharystią Wieczerzy Pańskiej. Ten dzień jest wejściem w tajemnicę Wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Gromadzimy się wokół ołtarza, tak jak Apostołowie w Wieczerniku. Do uroczystego Chwała na wysokości Bogu grają organy, które potem milkną aż do Wigilii Paschalnej. W kościele odczytywana jest Ewangelia opisująca moment obmycia nóg Apostołom. Kontynuacją Eucharystii w Wielki Czwartek jest procesja do Ciemnicy, która symbolizuje Ogród Oliwny, gdzie trwa adoracja, do której zaproszony jest każdy z nas, aby być na modlitwie z Jezusem i apostołami. Ołtarz zostaje pozbawiony wszelkich ozdób i obrusów na znak ogołocenia Chrystusa.
Wielki Piątek to dzień postu i modlitwy. W kościołach ludzie gromadzą się na modlitwę przy Ciemnicy, aby w ciszy odkrywać swoje serce przed Bogiem. Liturgie rozpoczyna się pod wieczór. Kapłan wchodzi w ciszy do kościoła kładzie się krzyżem przed ołtarzem, na którym nie ma obrusa i innych ozdób. Po krótkiej modlitwie, bez znaku krzyża, rozpoczyna się liturgia, która jest kontynuacją naszego czuwania. Odczytywana jest Ewangelia wg św. Jana, w której wsłuchujemy się w opis Męki Chrystusa. W uroczystej procesji wnoszony jest Krzyż, który kapłan odsłania śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata. Wierni odpowiadają chcąc wejść w tę tajemnicę Męki: Pójdźmy z pokłonem. Następuje adoracja Krzyża. Każdy obecny może podejść, aby przyklęknąć lub ucałować Krzyż. Po modlitwie "Ojcze nasz", udzielana jest Komunia święta, a po niej wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej welonem (który symbolizuje całun, w jaki zawinięto Ciało Jezusa) i przenosi się w procesji do miejsca w kościele, gdzie urządzony jest symboliczny grób. To tam od tej chwili gromadzimy się na modlitwę i czuwanie.
Wielka Sobota jest pamiątką spoczynku Chrystusa w grobie, dniem ciszy. Kościół nie sprawuje liturgii, trwamy na modlitwie osobistej przed Najświętszym Sakramentem w Grobie Pańskim. Zachowuje się zwyczaj święcenia pokarmów na stół wielkanocny. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, Kościół nie sprawuje Mszy świętej.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczyna się po zmroku. Jest to najważniejsza liturgia Kościoła, Pascha Pana – przejście ze śmierci do Życia, z ciemności do Światła. Święci się ogień i Paschał, który wnoszony jest do kościoła i obwieszcza wszystkim: Światło Chrystusa. Wszyscy odpowiadamy: Bogu niech będą dzięki. I światło coraz bardziej wypełnia świątynię. Zapala się świece i kapłan śpiewa starożytny hymn pochwalny Exsultet, w którym ogłasza się zwycięstwo Życia na śmiercią – Chrystusa, który jest Światłem świata.
Liturgia prowadzi nas dalej przez czytania z Pisma świętego, które przedstawiają dzieje zbawienia. Od stworzenia świata, poprzez przejście Narodu Wybranego przez Morze Czerwone, aż po zapowiedzi proroków zwiastujących zwycięstwo Chrystusa nad grzechem i śmiercią. Uroczyste Chwała na wysokości wprowadza nas w czytanie z Nowego Testamentu i pełne radości Alleluja, które nas otwiera na Słowo Ewangelii o Zmartwychwstaniu. Po kazaniu następuje Liturgia Chrzcielna. Odmawia się modlitwę nad wodą, zanurzając w niej paschał. Następnie wszyscy zebrani wyrzekają się szatana i wyznają wiarę w Trójcę Świętą. Jest to nasze świadome odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Po pokropieniu wszystkich poświęconą wodą rozpoczyna się Liturgia Eucharystii. Po Komunii wyrusza procesja rezurekcyjna, w której obwieszczamy światu radość ze Zmartwychwstania Chrystusa (gdy liturgia nie kończy się procesją, odprawiana jest ona o świcie w Niedzielę Wielkanocną).
Triduum Paschalne kończą popołudniowe Nieszpory.


Nowenna w intencji Ojczyzny

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaprasza nas do modlitwy w intencji Ojczyzny: W związku z rodzącą wiele pytań i niepokojów sytuacją społeczną w naszej Ojczyźnie, proszę wszystkich o wspólną modlitwę w ważnych dla naszego kraju intencjach. Zapraszam do włączenia się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna będzie mieć miejsce w dniach od 16 do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym dnia 25 marca. W łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze wznośmy nasze modlitwy do Boga, odmawiając Apel Jasnogórski, po nim, o godz. 21:20 modlitwy nowennowe, także po każdej Mszy św. Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia. Układ Nowenny jest bardzo prosty. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi. Zachęcam gorąco, aby odmawiać modlitwę w kościołach, kaplicach, parafiach i wspólnotach duszpasterskich. Pragniemy modlić się za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - wielkich orędowników Polski.
Modlitwie nowenny "Akcja 21:20" poświęcona jest strona internetowa nowenna2120.pl.
Intencjami modlitwy i schematem jej odmawiania można bezpośrednio zaposnać się pod LINKIEM

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wydarzenie religijne, które polega na nocnym przejściu trasy przynajmniej 40 km (lub 30 w trudniejszym terenie) z rozważaniem stacji drogi krzyżowej. Także w naszej parafii istnieje Rejon EDK Chrzanów-Kościelec.
Wspólne wyjście z naszego rejonu będzie miało miejsce w tym roku w piątek przed Niedzielą Palmową, 22 marca, a zapoczątkuje go Msza święta o godz. 20.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie. Powrót z Czernej każdy organizuje sobie we własnym zakresie. Rejon EDK udostępnia tylko opis trasy, mapę i jej ślad oraz troszczy się o odprawienie Mszy świętej na rozpoczęcie drogi.
Podstawowe wiadomośći, informacje o rejonach i trasach oraz możliwość zapisów można znaleźć na stronie edk.org.pl. Bieżące informacje na temat tras naszego rejonu zamieszczamy na profilu facebook:chrzanow.koscielec.edk.
Z naszego kościoła wiodą w tym roku cztery trasy do Klasztoru Karmelitów w Czernej (dwie 30 kilometrowe i dwie ponad 40 kilometrowe, patronują im bł. brat Marcin Oprządek, bł. kard. Stefan Wyszyński, bł. Franciszek Jordan SDS oraz bł. Rodzina Ulmów).
Pierwsza EDK miała miejsce w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Inicjatorem tego wydarzenia jest ks. Jacek Stryczek. Obecnie edycje EDK odbywają się na całym świecie, a na trasy wyrusza kilkadziesiąt tysięcy ludzi. EDK rozpoczyna się od udziału we Mszy świętej, idziemy w nocy samotnie lub w grupie max. 10 osobowej, w ciszy i skupieniu, zatrzymujemy się w określonych miejscach na rozważanie poszczególnych stacji drogi krzyżowej.
EDK jest duchowością indywidualną, na trasy można wyruszyć w dowolnym czasie przez cały rok. Jest związana z podjęciem wyzwania, które oparte jest na zaufaniu Bogu i wcześniejszym przygotowaniu (trening, ekwipunek). Na każdą edycję EDK przygotowywane są dedykowane rozważania drogi krzyżowej. Dla współczesnego człowieka poszukującego Boga a zagubionego w wirtualnym świecie jest to jedna z cenniejszych propozycji, aby odnaleźć w ciszy, samotności i wysiłku głos Boga w swojej duszy, Boga, który za nas umarł i zmartwychwstał.
Zapraszamy do podjęcia wyzwania w tym roku!


Wielki Post

Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa, która w tym roku przypada 14 lutego. W naszym kościele Msze święte w tym dniu z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00. W tym dniu dorosłych katolików (w wieku 18-60 lat) obowiązuje post ścisły, czyli trzy bezmięsne posiłki przy tylko jednym zjedzonym do syta. Wszystkich obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W Wielkim Poście zapraszamy na nabożeństwa drogi krzyżowej w piątki o godz. 16.45 (z udzieleniem Komunii św., dedykowana dla dzieci, zwłaszcza przygotowujących się do I Komunii, oraz młodzieży, zwłaszcza kandydatów do bierzmowania) i 17.30. W niedzielę o 16.45 nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym. Z naszego kościoła będzie można również udać się na Ekstremalną Drogę Krzyżową w piątek 22 marca. W Wielki Czwartek w tym roku w naszej Archidiecezji zostanie zainaugurowany Kongres Eucharystyczny. Rekolekcje wielkopostne nasza parafia będzie przeżywać w Wielkim Tygodniu.
Wielki Post to czas pokuty prowadzącej do nawrócenia, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan, Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Trwa on czterdzieści dni liczonych od Środy Popielcowej przy czym do owych czterdziestu dni nie wlicza się niedziel. Dzieli się na dwa okresy: pierwszy do 5 niedzieli Wielkiego Postu ma charakter pokutny, a następne dwa tygodnie przeżywamy bardziej jako pasyjne i koncentujemy się na Męce Pana Jezusa.
W Środę Popielcową kapłani na znak pokuty i umartwienia posypują nasze głowy popiołem. Do dobrego przeżycia tego czasu pomagają nam modlitwa, post i jałmużna. W Wielkim Poście nie uczstniczymy w zabawach. W tym okresie w liturgii nie odmawia się hymnu "Chwała na wysokości Bogu", "Ciebie, Boże, chwalimy" oraz aklamacji "Alleluja". Ostatnia niedziela Wielkiego Postu jest nazywana Niedzielą Męki Pańskiej (Niedziela Palmowa). Rozpoczyna ona okres Wielkiego Tygodnia i Świętego Triduum Paschalnego.


Nabożeństwo czterdziestogodzinne

Przez trzy niedziele poprzedzające Wielki Post odprawiamy w naszej parafii 40-godzinne nabożeństwo, które polega na adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja będzie trwała od zakończenie Mszy świętej z godz. 12.30 aż do rozpoczęcia Mszy św. wieczornej o 17.30. Rozpoczynać się będzie śpiewem Godzinek o Najświętszym Sakramencie a kończyć nieszporami o godz. 17.00. Zapraszamy do wspólnej modlitwy a szczególnie zachęcamy członków grup parafialnych i parafian z poszczególnych rejonów do nawiedzenia Najświętszego Sakramentu.
niedziela, 28 stycznia:
godz. 14.00: Źrebce,
godz. 15.00: Róże Różańcowe,
godz. 16.00: ul. Szafera.

niedziela, 4 lutego:
godz. 14.00: os. Wrzosowe,
godz. 15.00: Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym,
godz. 16.00: ul. Puchalskiego i Patelskiego.
niedziela, 11 lutego:
godz. 14.00: Kościelec,
godz. 15.00: Bractwo Szkaplerza Świętego,
godz. 16.00: ul. Botaniczna i os. Pisarzy.
U swego początku czterdziestogodzinne nabożeństwo polegało na nieustannej, trwającej rzeczywiście czterdzieści godzin, modlitwie przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem. Adoracja miała trwać 40 godzin przede wszystkim dla upamiętnienia czasu, jaki według tradycji ciało Zbawiciela spoczywało w grobie. Ale liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas: przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi błąkali się na pustyni przez 40 lat. Nie ma pewności co do tego, kiedy powstało czterdziestogodzinne nabożeństwo, ani kto je zapoczątkował. Jego korzenie najprawdopodobniej sięgają XIII-XIV w. W 1539 r. papież Paweł III pisał, że powstało, aby „ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa”.
Współcześnie mówimy nie tyle o „czterdziestogodzinnym nabożeństwie”, co o dłuższej adoracji, bez określania czasu jej trwania. Termin zachował się w praktyce duszpasterskiej i najczęściej określa się nim trzydniową adorację, odbywającą się albo w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem, albo w niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową.
Ze względów praktycznych zrezygnowano też z wymogu, by odbywało się nieustannie dniem i nocą. Zezwolił na to m.in. papież Benedykt XIV, który w wydanej w 1748 r. encyklice „Inter Cetera” zalecał, by odprawiać przed Wielkim Postem czterdziestogodzinne nabożeństwo, które miało ochronić wiernych przed niebezpiecznymi rozrywkami oraz być formą pokuty za popełnione grzechy. Do dziś pozostało związane właśnie z okresem poprzedzającym Wielki Post i ma charakter głównie pokutny oraz przebłagalny za grzechy popełnione przez chrześcijan w okresie karnawału. Co istotne, jest wynagrodzeniem za winy nie tylko samych uczestniczących w adoracji, ale wszystkich ich współwyznawców. Traktuje się to nabożeństwo również jako chroniące przed złem, pokusami i wszelkimi niebezpieczeństwami. Jednak, jak w przypadku każdej adoracji Najświętszego Sakramentu, ma przede wszystkim służyć pogłębieniu wiary i umocnieniu relacji z Bogiem .


Wizyta duszpasterska

Po Świętach Bożego Narodzenia tradycyjnie duszpasterze udają się do domów parafian z tzw. kolędą, której celem jest zapoznanie z wiernymi, wspólna modlitwa i błogosławieństwo domu. Przyjęcie księdza "po kolędzie" jest wyrazem więzi każdej rodziny, będącej Kościołem domowym, z parafią. Odwiedziny kolędowe rozpoczną się w naszej parafii tuż po świętach i potrwają do 2 lutego. Prosimy o zapoznanie się planem wizyty duszpasterskiej , przygotowanie do niej (domowy ołtarzyk) i cierpliwość w oczekiwaniu na kapłana. W przypadku niemożności przyjęcia ksiedza w wyznaczonym terminie można poprosić o odwiedziny w innym dniu. W czasie trwania kolędy, kancelaria parafialna będzie czynna: w poniedziałki, czwartki i soboty od godz. 8.00 do 9.00. W sprawach cmentarnych, z wyjątkiem pogrzebów, prosimy zgłaszać się po zakończeniu kolędy. Msze święte w dni powszednie w okresie kolędowym od poniedziałku do piątku tylko rano o godz. 7.00, w soboty, w pierwszy czwartek i piątek miesiąca o godz. 7.00 i 18.00.
Na czas wizyty duszpasterskiej prosimy o przygotowanie domowego ołtarzyka: stół nakryty białym obrusem, na nim krzyż, zapalone świece, woda święcona i kropidło, można także przygotować Pismo święte. Woda święcona jest do zabrania z przedsionka kościoła. Kapłan wchodząc do domu wita mieszkańców chrześcijańskim pozdrowieniem np. "Pokój temu domowi", na które odpowiadamy "I wszystkim jego mieszkańcom". Wizyta rozpoczyna się od wspólnej modlitwy i błogosławieństwa domu, po którym kapłan podaje członkom rodziny krzyż do ucałowania. Następnie jest czas na chwilę rozmowy. Wizytę księdza anonsują wcześniej ministranci, o których życzliwe przyjęcie również prosimy.


Święta Bożego Narodzenia

W tym roku dzień Wigilii przypada w niedzielę, jest to IV Niedziela Adwentu. Msze święte w naszym kościele w porządku niedzielnym tylko do godzin południowych (nie będzie Mszy świętej o 17.30). W Pasterce będzie można uczestniczyć o godz. 22.00 oraz tradycyjnie o północy - składka przeznaczona jest na Fundusz Obrony Życia SOS.
W Boże Narodzenie Msze święte podobnie jak w Wigilię - nie będzie Mszy świętej o 17.30. W drugi dzień świąt, czyli w Święto św. Szczepana, Msze święte według porządku niedzielnego. Spowiedź adwentowa w naszym kościele w sobotę, 23 grudnia, w godzinach: 8.00-9.00 oraz 16.30-18.00. Po świętach rozpoczniemy wizytę duszpasterską, z której harmonogramem można zapoznać się TUTAJ.


Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego pragniemy złożyć życzenia dla wszystkich parafian: pokoju, miłości, nadziei, które płyną z betlejemskiej stajenki od Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby nas zbawić. Niech czas świąteczny służy odpoczynkowi i zwróceniu się ku Bogu, zachwytowi nad tajemnicą Wcielenia, wielkością i pokorą naszego Pana, który uniżył się dla nas, urodził się w ludzkiej rodzinie, by umocnić nasze domy swoją łaską, rozświetlić mroki życia, przezwyciężyc wszelkie zło, którego sami jesteśmy autorami i które nas dotyka.
Niech Nowonarodzony Jezus nam wszystkim błogosławi!

GALERIA ZDJĘĆ

Adwent

Tegoroczny Adwent rozpoczyna się w niedzielę 3 grudnia. Jednocześnie jest to początek nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, który będziemy przeżywać pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Nowy program duszpasterski Konferencji Episkopatu Polski ma zwrócić naszą uwagę na różne powołania w Kościele, że wszyscy jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni i dzięki naszej różnorodności możemy się uzupełniać i wzajemnie sobie służyć tym, co każdy z nas otrzymał.
W dni powszednie Adwentu uczestniczymy w roratach, na które szczególnie zapraszamy dzieci z lampionami, zwłaszcza przygotowujące się do Pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej. Roraty w naszym kościele od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 a w sobotę o godz. 7.00 rano. W czasie rorat będziemy poznawać osobę św. Franciszka z Asyżu według programu "Małego Gościa Niedzielnego" pt. "Franciszkowy plac budowy". W tym roku mija 800 lat o zbudowania przez św. Franciszka pierwszej rekonstrukcji szopki. Dzieci będą otrzymywać obrazki ze scenami z życia św. Franciszka do umieszczenia na planszy. Do udziału w roratach zachęca nas piosenka "Cuda dzieją się".

Adwent jest czasem pobożnego i radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa, które ma podwójny sens. Po pierwsze, oczekujemy na Uroczystość Narodzenia Pańskiego, czyli pamiątkę pierwszego przyjście Chrystusa na ziemię. Po drugie, wskazuje na oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów, czyli paruzję. Z tego względu w liturgii Adwent dzieli się na dwie części. Do dnia 16 grudnia liturgia akcentuje oczekiwanie na paruzję. Druga część Adwentu, od 17 do 24 grudnia, to dni, które przygotowują nas na spotkanie z Chrystusem w tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia. Adwent jako czas oczekiwania na Uroczystość Bożego Narodzenia najwcześniej pojawił się w Galii w IV w. Trwał trzy tygodnie i miał charakter pokutny. W Rzymie Adwent w obchodach liturgicznych pojawił się w VI w. Początkowo trwał dwa tygodnie a do czterech niedziel przedłużony został za czasów papieża Grzegorza Wielkiego.


Wszystkich Świętych

W środę, 1 listopada, przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. W naszym kościele Msze święte w tym dniu będą odprawione w porządku niedzielnym, z wyjątkiem Mszy wieczornej, ponieważ o godz. 14.00 z kościoła wyruszy procesja na cmentarz, w czasie której modlimy się za zmarłych, a ok. godz. 14.45 - jeśli warunki pogodowe pozwolą - na cmentarzu zostanie odprawiona Msza święta (w przeciwnym razie miejscem celebracji będzie kościół). Nie będzie Mszy świętej o godz. 17.30. W czwartek, 2 listopada, obchodzimy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msze święte o godz. 7.00, 9.00 (po tej Mszy św. procesja wokół kościoła z modlitwą za zmarłych) i 18.00.
Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter bardzo radosny, bo wspominamy w tym dniu tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Nie są to tylko oficjalnie uznani przez Kościół za świętych, czyli beatyfikowani i kanonizowani, ale wszyscy ci wierni zmarli, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Natomiast 2 listopada w liturgii przypada Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu i oczyszczają się, by móc wejść do nieba.
Zmarłych możemy wspomóc naszą modlitwą i ofiarowaniem odpustów. W dniach 1 i 2 listopada można uzyskać odpust zupełny za zmarłych za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy a w dniach 1-8 listopada za nawiedzenie cmentarza. W obu przypadkach należy spełnić pozostałe warunki uzyskania każdego odpustu. Są nimi: stan łaski uświęcającej i przyjęcie Komunii świętej, modlitwa w intencjach papieża oraz oderwanie od jakiegokolwiek grzechu nawet lekkiego. Odpust można uzyskać raz w ciągu dnia i ofiarować go za jednego zmarłego.


Październik - miesiąc modlitwy różańcowej

Październik wzywa nas do wspólnego odmawiania różańca w kościele. Nabożeństwa różańcowe jak zwykle rozpoczniemy 1 października , ale w tym roku w tym dniu przypada niedziela, w związku z tym będzie on połączony z procesją eucharystyczną wokół kościoła do pięciu ołtarzy, które tradycyjnie przygotowują członkowie poszczególnych Róż Różańcowych. Wspólna modlitwa rozpocznie się o godz. 15.00, serdecznie na nią zapraszamy w to niedzielne popołudnie (nie będzie w tym dniu nabożeństwa o godz. 17.00) i przez cały miesiąc.
W pozostałe niedziele miesiąca różaniec odmawiać będziemy o godz. 17.00 a w dni powszednie o 17.30. Zachęcamy szczególnie do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych dzieci przygotowujące się do I Komunii św. wraz z rodzicami. W Święto Matki Bożej Różańcowej w czasie wieczornej Mszy świętej, 7 października, w sobotę, zostaną im poświęcone różańce jako pierwszy znak na drodze przygotowania do pełnego uczestnictwa w Eucharystii.
W tym roku w czasie nabożeństw różańcowych będziemy się modlić o pokój, a dzieci będą otrzymywać obrazki z tajemnicami różańca i wizerunkami osób, które Matka Boża szczególnie prosiła o modlitwę różańcową.
Różaniec jest jedną z tradycyjnych dróg modlitwy chrześcijańskiej stosowanej do kontemplowania oblicza Chrystusa - napisał św. Jan Paweł II w Liście o Różańcu Świętym Rosarium Virginis Mariae. Nazwał tę modlitwę streszczeniem Ewangelii. Rozważając poszczególne z 20 tajemnic w skrócie rozważamy najważniejsze wydarzenia historii zbawienia. W poniedziałki i soboty tradycyjnie odmawiamy tajemnice radosne, we czwartki tajemnice światła, we wtorki i piątki tajemnice bolesne a w środy i niedziele tajemnice chwalebne.
Różaniec jest modlitwą prostą a jednocześnie głęboką. Gdy nie możemy być w kościele na tym nabożeństwie, nic nie stoi na przeszkodzie, by odmówić go w rodzinie, z sąsiedem czy indywidualnie. Bł. kard. Stefan Wyszyński tak mówił o różańcu: Krzątanina domowa przy wielu zajęciach, droga do pracy, w pole, do szkoły czy urzędu, cierpliwe chodzenie za pługiem czy broną, wyczekiwanie na przystankach autobusowych, w poczekalniach urzędów, długie godziny w samochodzie, w wagonie kolejowym, bezsenne noce. Wszystko to może być uświęcone, wzbogacone, uprzyjemnione modlitwą różańcową. Należy z nią połączyć w duchu pokuty i wynagrodzenia wiele dobrowolnych umartwień i wyrzeczeń.
Nie pozwólmy, by październik minął bez umocnienia nas w modlitwie różańcowej.


Dzień Papieski

XXIII Dzień Papieski przypada w niedzielę 15 października i będziemy go przeżywać pod hasłem: "Jan Paweł II. Cywilizacja życia". Św. Jan Paweł II, którego 45 rocznica wyboru na papieża świętujemy w tym roku, przestrzegał, że losy naszej cywilizacji zależeć będą od wyniku trwającej konfrontacji między kulturą życia a "kulturą śmierci". Przypominał, w encyklice "Ewangelium vitae" że „Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa”. Od tych pierwszych słów pochodzi sam tytuł encykliki, którą warto przeczytać w związku z tematem Dnia Papieskiego. Jak co roku w tym dniu po Mszach świetych w naszym kościele będzie przeprowadzana zbiórka pieniężna na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin objętych pomocą Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
W następną niedzielę, 22 pażdziernika, będziemy natomiast obchodzić Uroczystość św. Jana Pawła II. Szczególnie będziemy ją przeżywać w czasie Mszy świętej o godz. 11.00 wraz ze społecznością Szkoły Podstawowej nr 6 w Chrzanowie-Kościelcu, która świętuje dzień swojego patrona, papieża Jana Pawła II.
Przy naszym kościele znajduje się kamień z krzyżem papieskim upamiętniający wizyty kard. Karola Wojtyły w naszej parafii. Ostatnia miała miejsce kilkanaście dni przed konklawe, w czasie którego został wybrany na papieża. Nasz kościół znajduje się także na Żółtym Szlaku Pieszym Dolinek Jurajskich, który nosi imię Jana Pawła II. Wiedzie on z Chrzanowa do zamku w Pieskowej Skale. W czasie pobytu w Żarkach Karol Wojtyła przeszedł trasę, będącą częścią tego szlaku, z Zagórza do zamku Lipowiec. W Zagórzu na żółtym szlaku spotkamy także kapliczki przypominające pobyt kard. Wojtyły w tych miejscach. Warto wyruszyć śladami św. Jana Pawła II, które zostawił tuż obok nas i również w ten sposób uczcić rocznicę wyboru na Tron Piotrowy i wspomnienie liturgiczne.


Prośba o modlitwę w intencjach Kościoła i Ojczyzny

Drodzy Archidiecezjanie!
Dzisiejszą niedzielą (1.10) zaczyna się październik, który w Kościele katolickim jest tradycyjnie związany z odmawianą w naszych domach i parafiach modlitwą różańcową. W tym roku miesiąc ten będzie naznaczony bardzo ważnymi wydarzeniami dotyczącymi zarówno życia Kościoła, jak i naszej Ojczyzny.
Najpierw w najbliższą środę 4 bm. rozpoczną się w Rzymie obrady pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Druga sesja tego Synodu będzie miała miejsce w październiku przyszlego roku. Ten dwuetapowy sposób urzeczywistniania się Synodu pozwoli, zdaniem Ojca Świętego Franciszka, „mieć do dyspozycji więcej czasu na rozeznanie”. W konsekwencji będzie on sprzyjać lepszemu „zrozumieniu synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, aby pomóc wszystkim przeżywać go w pielgrzymowaniu braci i sióstr, którzy świadczą o radości Ewangelii”.
Natomiast w niedzielę 15 października br. w naszej Ojczyźnie będą miały miejsce wybory parlamentarne, które zadecydują o naszym dalszym życiu narodowym i społecznym. Czterdzieści lat temu, 18 czerwca 1983 roku, św. Jan Paweł II Wielki podczas Apelu Jasnogórskiego mówił: „Czuwam — to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje. (...) Powiem tylko, że to, co kosztuje, wlaśnie stanowi wartość. Nie można zaś być prawdziwie wolnym bez rzetelnego i głębokiego stosunku do wartości. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest przede wszystkim bogaty ludźmi. Bogaty człowiekiem. (...) Bogaty każdym, który czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości”.
Na czym konkretnie polega dzisiaj nasza odpowiedzialność za Polskę, określiła niedawno Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski, która w dniu 21 września br. opublikowała dokument pt. „Vademecum wyborcze katolika”. Jest w nim najpierw mowa o tym, że „udzial w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika” i że w podejmowanych decyzjach winien on kierować się zasadami dobra wspólnego. Sprzeciwiając się zatem budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było”, nie może on, w konsekwencji, iść na jakiekolwiek kompromisy w takich sprawach, jak: troska o budowany na obiektywnej prawdzie pokój wewnętrzny i zewnętrzny, obrona wolności sumienia i wolności religijnej, obrona życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci, opowiadanie się za rodziną opartą na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci, zagwarantowanie prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci, sprzeciw wobec „ekonomii, która zabija”.
Mając na uwadze te wielkie wyzwania, a równocześnie zadania, jakie w najbliższym czasie stają przed nami, bardzo Was wszystkich proszę, Drodzy Siostry i Bracia, o żarliwą, codzienną modlitwę różańcową ofiarowana w intencjach Kościoła i Ojczyzny. Niech w ten sposób objawi się zarówno nasza miłość do Kościoła, który jest naszą Matką, jak i postawa czuwania w odniesieniu do tego wielkiego dobra, któremu na imię Polska.
Z serca Wam wszystkim, Drodzy Siostry i Bracia, błogosławię
+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski


Przygotowanie do Pierwszej Komunii świętej

Sakrament pokuty i pojednania oraz Eucharystii stanowią podstawę w rozwijaniu wiary katolickiej otrzymanej na chrzcie świętym. Zapraszamy rodziców, którzy pragną, aby ich dzieci przystąpiły do Pierwszej Spowiedzi i Komunii świętej w naszej parafii na Mszę świętą: we wtorek, 26 września, o godz. 18.00. Po Mszy świętej w kościele będzie miało miejsce spotkanie formacyjno-organizacyjne związane z przygotowaniem do Uroczystości Pierwszej Komunii świętej.
Miejscem przygotowania do pierwszej spowiedzi i Komunii świętej jest parafia zamieszkania. Gdy rodzice życzą sobie, aby ich dziecko przygotowywało się do tych sakramentów w innej parafii, powinni przedłożyć pisemną zgodę ze swojej parafii. Wszyscy natomiast składają kartę informacyjną z danymi dziecka, którą otrzymują na pierwszym spotkaniu. Od rodziców dzieci ochrczonych poza naszą parafią wymagana jest oryginalna metryka chrztu z parafii, w której dziecko przyjęło ten sakrament (dotyczy to także dzieci ochrzczonych za granicą).
Rodzice są w pierwszym rzędzie odpowiedzialni za rozwój wiary dziecka (co przyrzekali w czasie chrztu), a zatem także za przygotowanie do przyjęcia następnych sakramentów. Dziecko może uczestniczyć w katechezie w szkole poza terenem parafii, w której przystąpi do Pierwszej Komunii świętej. Dzieci wraz z rodzicami w ramach przygotowań uczestniczą w niedzielnej Mszy świętej, w nabożeńśtwach okresowych (różaniec, roraty, drogi krzyżowe, nabożeństwa majowe) oraz w comięsięcznych celebracjach związanych z poświęceniem np. różańców, medalików, modlitewników.
W naszej parafii Uroczystość Pierwszej Komunii świętej odbywa się w 3 niedzielę maja, pierwsza spowiedź w sobotę poprzedzającą ten dzień.


Przygotowanie do bierzmowania

Bierzmowanie należy do trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, obok chrztu i Eucharystii, w których otrzymujemy dary duchowe potrzebne do życia w pełni chrześcijańskiego. Stąd przyjęcie tego sakramentu jest niezwykle ważne dla człowieka wierzącego. W nowym roku katechetycznym rozpoczynamy kolejny etap przygotowania młodzieży naszej parafii do bierzmowania. Zapraszamy uczniów klas VI i VII na Mszę świętą i pierwsze spotkanie po wakacjach: we wtorek, 19 września, o godz. 18.00. Chcemy prosić św. Stanisława Kostkę, patrona dzieci i młodzieży, którego święto przypada dzień wcześniej o wstawiennictwo przed Bogiem w tegorocznej formacji.
Przygotowanie do przyjęcia sakrementu bierzmowania trwa trzy lata. Rozpoczyna się w klasie VI a kończy udzieleniem sakramentu w klasie VIII. Parafią prowadzącą przygotowanie jest parafia zamieszkania kandydata. W uzasadnionych przypadkach od kandydatów z innych parafii wymagana jest pisemna zgoda na podjęcie takiego przygotowania z parafii zamieszkania. Do grona kandydatów przygotowujących się w naszej parafii włączeni są ci, którzy przedstawią kartę zgłoszenia (otrzymaną od duszpasterza), na której kandydat i jego rodzice potwierdzają pragnienie podjęcia przygotowania do bierzmowania i akceptują wymagania z nim związane. Kandydaci ochrzczeni poza naszą parafią zobowiązani są do przedstawienia odpisu aktu chrztu z właściwej parafii.
Kandydaci w ramach przygotowań uczestniczą w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych i wybranych nabożeństwach. Co miesiąc przystępują do spowiedzi oraz regularnie uczestniczą w spotkaniach, których charakter i częstotliwość zależy od kolejnych etapów przygotowań w poszczególnych latach. Należy pamiętać również, że sakrementu bierzmowania nie może przyjąć uczeń nie uczęszczający na lekcje religii.


10 rocznica śmierci ks. Kanonika Edwarda Wielgusa

W tym roku przypada 10 rocznica śmierci wieloletniego proboszcza naszej parafii ks. Edwarda Wielgusa. Ks. Edward pozostaje we wdzięcznej pamięci wielu parafian i zewnętrznym tego wyrazem będzie kamienna tablica upamiętniająca osobę ks. Wielgusa umieszczona w kościele. Poświęcenia epitafium dokona bp Jan Zając w czasie Mszy świętej w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w czwartek, 14 września o godz. 18.00 . Zapraszamy na tę uroczystość wszystkich parafian. Następnego dnia, 15 września, czyli dokładnie w rocznicę śmierci ks. Edwarda, rano o godz. 7.00 i wieczorem o godz. 18.00, zostaną również odprawione Msze świętej o spokój jego duszy.
Ks. Edward Wielgus urodził się w Sieprawiu 3 czerwca 1937 roku. Dorastał na ziemi bł. Anieli Salawy i miał do niej szczególne nabożeństwo. Wybór drogi powołania nie był w jego rodzinie czymś wyjątkowym - dwaj bracia jego ojca byli księżmi. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1963 roku z rąk biskupa Karola Wojtyły. Pracował w Bodzanowie, w Libiążu (par. Przemienienia Pańskiego) i w Chrzanowie - najpierw w parafii św. Mikołaja a następnie przez ponad 30 lat jako proboszcz w Kościelcu (w latach 1977-2007). Po przejściu na emeryturę pełnił posługę przy kościele w Pogorzycach, gdzie zamieszkał a którego był budowniczym. Ks. Edward był także inicjatorem i wspomagał budowę kościoła pw. Świętej Rodziny. Zadbał także, aby w nowym budynku szpitala w Chrzanowie i w Domu Mężczyzn Wymagających Opieki znalazły się kaplice, w których chorzy mogli korzystać z sakramentów. Wreszcie w ostatnich latach proboszczowania podjął się trudu renowacji i rozbudowy kościeleckiej świątyni. Ks. Edward był kapłanem skromnym, prostym, pracowitym i ubogim - nie przywiązywał nadmiernej wagi do warunków materialnych. Troszczył się o parafię i kościół sprawując Eucharystię i inne sakramenty, głosząc słowo Boże i będąc wiernym modlitwie Ludu Bożego - modlitwie brewiarzowej. Cieszyła go praca w ogrodzie, jako środek transportu wybierał rower i był zagorzałym kibicem sportowym. Zmarł 15 września 2013 roku i został pochowany w grobowcu proboszczów na cmentarzu w Kościelcu.


Początek roku szkolnego i katechetycznego

Wakacje dobiegają końca - przed nami nowy rok szkolny i katechetyczny 2023/24. W tym roku wyjątkowo rozpocznie się on w poniedziałek 4 września. Tym bardziej wyjątkowy to będzie początek dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II. Trwa rozbudowa szkoły i prace uniemożliwiają korzystanie z budynku przy ul. Dworskiej i aż do ich zakończenia zajęcia w 'szóstce' będą odbywały się w budynku przy ul. Wojnarowskiej. Rozpoczęcie roku szkolnego dla SP6 z tego względu będzie miało miejsce w budynku MOKSiR a Msza święta na rozpoczęcie roku szkolnego zostanie odprawiona w NIEDZIELĘ, 3 WRZEŚNIA, O GODZ. 9.30 w naszym kościele. Tak się składa, że również na tej Mszy świętej będziemy wraz z całą parafią dziękować za tegoroczne plony. Zapraszamy dzieci, rodziców i grono nauczycielskie do wspólnej modlitwy, aby następnego dnia już bez pośpiechu udać się na uroczystości szkolne.
Zanim rozpoczniemy naukę w salach lekcyjnych warto przystąpić do spowiedzi. Możliwość spowiedzi na początek roku szkolnego w naszym kościele: 1 września, w pierwszy piątek miesiąca, rano w godz. 6.30-7.00 i po południu w godz. 16.30-18.00. Zachęcamy i uczniów i rodziców do dobrego wrześniowego startu oczyszczając duszę z grzechów a jednocześnie będzie do okazja do rozpoczęcia praktyki pierwszych piątków miesiąca.


Odpust parafialny

W tym roku uroczystość odpustowa w naszej parafii ku czci św. Jana Chrzciciela odbędzie się w niedzielę 25 czerwca o godz. 12.30. Mszy świętej odpustowej będzie przewodniczył i wygłosi słowo Boże ks. Zdzisław Płuska SCJ, który prowadził tegoroczne rekolekcje wielkopostne. Zapraszamy serdecznie do udziału w uroczystościach odpustowych: zwłaszcza dziewczynki sypiące kwiaty, dzieci pierwszokomunijne, niosących feretrony, sztandary i baldachim. Samo święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela przypada 24 czerwca (tzw. ipsa die), z racji duszpasterskich uroczystość odpustową obchodzimy również w niedzielę.
Jan Chrzciciel urodził się, jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Jego imię pochodzi z hebrajskiego: Johhanan i znaczy "Bóg jest łaskawy".
Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa. Jego narodzenie było wypełnieniem obietnic mesjańskich. Ewangelia wykazuje, że żył na pustyni, podejmując pokutę i wzywając rodaków do nawrócenia. Wyrazem decyzji zmiany życia było przyjęcie udzielanego przez Jana chrztu w Jordanie. Garnęła się do niego Jerozolima i cała Judea, i wszelka kraina wokół Jordanu – czytamy w Ewangelii. Wśród osób, które przyjęły chrzest od Jana Chrzciciela, był Jezus Chrystus. Wówczas prorok nazwał Zbawiciela Barankiem Bożym, który gładzi grzechy świata. Jan poniósł śmierć męczeńską z rozkazu króla Heroda II Antypasa, tetrarchy Galilei i Perei.
Był on pierwszym świętym czczonym w całym Kościele. Jako jedyny wśród świętych w kalendarzu liturgicznym jest wspominany dwukrotnie: po raz pierwszy 24 czerwca, kiedy obchodzi się dzień jego narodzin i po raz drugi 29 sierpnia, kiedy przypada wspomnienie jego męczeńskiej śmierci.
Do najstarszych i najsławniejszych świątyń po wezwaniem Jana Chrzciciela należy bazylika św. Jana na Lateranie w Rzymie, będąca katedrą biskupa Rzymu, czyli papieża.


Okres wakacyjny

Rok szkolny zbliża się do końca. Dziękujemy Bogu za kolejny rok edukacji i katechezy w szkole. Grono nauczycielskie i uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II wraz z rodzicami Zapraszamy na Mszę świętą na zakończenie roku szkolnego w piątek, 23 czerwca, o godz. 8.00.
W związku z okresem wakacyjnym od 1 lipca do 31 sierpnia zmianie ulegną godziny odprawiania Mszy świętych w naszym kościele w dni powszednie (w niedziele - bez zmian). W poniedziałek, środę, piątek i sobotę - Msza święta tylko wieczorem o godz. 18.00, we wtorek i czwartek - Msza święta tylko rano o godz. 7.00. Wyjątkiem są pierwsze czwartki, piątki i soboty miesiąca - w te dni Msze święte zarówna rano jak i wieczorem o 7.00 i 18.00. W pierwsze piątki miesiąca spowiedź tak jak w ciągu roku: 6.30-7.00 oraz 16.30-18.00
Zmianie ulegają także godziny pracy kancelarii parafialnej:
Poniedziałek: 19:00-20:00
Środa: 16:00-17:00
Sobota: 8:00-9:00
Wtorek, czwartek, piatek: nieczynne.
Okres wakacji to czas wyjazdów i turystyki. Niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy w Kościele możemy czuć się jak u siebie: może będą inne zwyczaje i szczegóły w liturgii, inny język w przypadku wyjazdów zagranicznych, ale modlitwy, czytania mszalne, święta będą te same w każdym miejscu. Nie rezygnujmy z udziału w niedzielnej Mszy świętej, a może właśnie czas wakacji będzie okazją, by uczestniczyć w Eucharystii częściej w dni powszednie. Nowe miejsca, inne parafie i kościoły mogą sprawić, że nasza relacja z Jezusem także ulegnie odświeżeniu i przrekonamy się, że wakacje z Bogiem to nie jest puste hasło.